Workshop

Moscow Pre-Finals ACM ICPC Workshop 2018, hosted by MIPT.

Petrozavodsk Camps
 

Division B Rating

PlaceTeamStage 1Stage 2Stage 3Stage 4Stage 5Stage 6Stage 7GP6GP8GP30% solvedProblemsAvg.placeMin. IFMOMax. IFMOLast_HourDirtRating
1.Belarusian SUIR 1 (Vlad Mosko, Yury Shilyaev, Dmitry Rozhkov)200190.91190.91190.91200200189.475462620100381.57189.472000.710.59194.60
2.Saratov SU: Daegons (Maksim Mescheryakov, Vladimir Petrov, Mikhail Piklyaev)121.74200146.09200167.05150200475555087.96322.14121.742000.710.58169.27
3.NArFU (Timur Gur'ev, Pavel Asyutchenko, Denis D'yachkov)74.67136.9620016887.50156.520223033665.70266.1402000.710.43117.66
4.Belarusian SUIR 2 (Vladislav Vishnevski, Eduard Budniak)127.2777.78105124.44159.7851.43163.64152732367.96256.1440163.640.430.57115.62
5.Bauman Moscow STU (Danil Zashikhin, Daniil Kudryavtsev, Kirill Rudnev)43.7528.3862.22115.8612612018081625159.49218.2928.381800.570.6896.60
6.Innopolis U 2 (Almir Mullanurov, Sergey Shin, Jafar Badour)71.793060161.54131.25115.3878.266.5017.5025656.79227.2930161.540.430.6892.60
7.Kant FU: New Folder (Sevastian Kozhunov, Aleksandr Naumov, Dgordano Chernozhukov)97.2229.1750.9117541.4575171.4391521957.022010.1429.171750.570.5391.45
8.NUST MISiS: Gender Solids (Aleksey Mayorov, Viktor Tarannikov, Aleksandr Lyanov)71.797552.50182.61116.6772.7304.5011.5020850.84219.290182.610.290.5381.61
9.U of Rio de Janeiro: NP-Drada (Francisco Thiesen)45.1680.7745.41120121.1570.59752920453.54209.8645.161200.290.6179.73
10.SPb SU: Kukuruzniki (Dmitry Yartsev, Vadim Volodin, Arshak Aivazjan)66.6787.504844.2140.38163.6464.2991422748.05181130.77159.090.430.5773.53
11.Ecole Polytechnique: Vaneau (Ahmed Bouhoula)26.67096.9276.36108.628062.071315344.811712.140103.450.860.5364.38
12.Politecnico di Milano: Send Nodes (Hossein Yousefi)62.2232.8144.218484.6846.1569.23 15244.271712.7132.81840.290.6260.47
13.U of Bologna: UNIBO (Filippo Soldati, Federico Mengozzi, Ugo Baroncini)25.9333.87100.8078.756047.37722516741.921512.1425.93100.800.140.6159.82
14.Yerevan RAU 21 (Eduard Piliposyan, Grigor Gevorgyan)64.378454.1949.4163.6485.7102516838.191610.8608400.2057.33
15.Moscow AI 2 (Eugeny Dorokhov, Kirill Krivov, Sergey Sorokin)41.1830.8850.9181.29112.5077.420 113539.971712.430107.140.570.3556.31
16.SPb SU: Uvazheeenie (Aleksandr Markov, Egor Spirin, Natalia Smirnova)24.5635564882.0382.760 13233.481412.860750.140.4246.91
17.Vilnius U: byte de_dust (Vytautas Strimaitis, Margiris Strakšys, Gerda Šimoliūnaitė)42.4236.2143.0843.0861.7688.890 212733.031413.86077.780.290.6545.06
18.Yerevan RAU 1 (Aram Drambyan , Tigran Petrosyan, Mari Bagratunyan)25.2331.8257.9320.4958.3348.650 10226.201115.57057.9300.3134.63
19.Kaunas TU 1 (Aleksas Legačinskas, Arnas Uselis, Audrius Liuberskis)11.9727.632146.6742.5750
-
8026.34917.6711.9746.670.170.5733.31
20.U de la Habana: Havana University (Alejandro Oliva Gonzalez, Christian Rodriguez Diaz11.38046.6745.4126.2514.2966.67 7622.20717.86066.670.140.5030.09
21.Reserved Login B 111.67020.492112.5045
-
4314.07520.3303500.6718.44
22.Penza SU (Nurbek Erkulov)000012.5014.29
-
0021.3300004.46